Mysli víc na sebe. Nikdo jiný to za tebe totiž neudělá!

V naší kultuře je pořád nějakým způsobem zakořeněné, že člověk, který myslí sám na sebe, je sobec. Nemusí to ale být vždy pravda. Stačí se na to podívat trochu z jiného úhlu pohledu a člověk zjistí, že musí začít právě sám u sebe. Potom může pomáhat druhým, být spokojený a vytvářet i plnohodnotné vztahy.

Mysli na své cíle a nenech se odradit

Minulý týden jsem na své Facebookové stránce sdílela úryvek z filmu Štěstí na dosah. Mimochodem kdo jste tento film neviděl, určitě doporučuji si ho pustit – je vážně skvělý! A tam hlavní hrdina v podání Willa Smitha říká svému malému synovi:

„Nevěř, když ti někdo říká, že něco nezvládneš.
Ani když jsem to já, ano?
Když máš sen, musíš ho uskutečnit!
Když někdo prohraje, bude ti povídat, že prohraješ i ty.
Když něco chceš, běž za tím.
Tečka.“ – z filmu Štěstí na dosah

Tak to bývá i v životě. Už se vám někdy stalo, že vás někdo od něčeho odrazoval nebo vám tvrdil, že něco nezvládnete? Kde jste ale vzali jistotu, že to ten člověk ví? Že má pravdu? Že ví lépe než vy, co zvládnete a co ne?

Nenapadlo vás, jestli to nebude spíš tím, že sám má strach začít s něčím novým? Že je naštvaný, že v životě nedokázal to, co dokázat chtěl? Že si nesplnil jeho sny a nechce v tom být sám, proto nepřeje splnění snů ani vám?

Pokud máte nějaký sen, nenechte se odradit někým jiným. Prostě to zkuste! Je totiž dokázané, že lidé kteří jsou už na konci svého života nejvíce litují toho, co v životě neudělali. Ne toho, co udělali. Tak na to myslete, až vás zase bude někdo od něčeho odrazovat. 🙂

Mysli nejdřív na sebe, potom pomáhej ostatním

Vzpomínáte, jak letušky vždy před vzletem opakují instrukce pro cestující? Zajímavá je hlavně věta „nasaďte masku nejprve sobě, až potom dětem“. Je to logické. Když nasadíte masku nejprve sobě, nejen že jí potom můžete nasadit v klidu dětem, ale můžete zachránit i další cestující.

Tím bychom se měli řídit i v životě. Pokud totiž nebudete spokojení vy, nebude ani vaše okolí. Svým chováním okolí ovlivňujete víc, než si možná myslíte. Zaměřte se proto v první řadě na sebe. Potom můžete radost rozdávat dál a pomoci tak mnohem více lidem.

Stejně tak, když vám někdo (ať už vědomě nebo nevědomě) ublíží. Neberte si to osobně. Ono totiž vůbec nemusí jít o vás, ale ten člověk zrovna prožívá špatné období, má den blbec nebo je nemocný. Nějak se k vám zachová, ale je jen na vás, jak na to budete reagovat vy a jestli se tím necháte ovlivnit nebo ne.

Nesnaž se ovlivnit neovlivnitelné

Osobně si myslím, že tento obrázek mluví za vše. 🙂 Jsou věci, které prostě nemůžeme ovlivnit. Vždy ale záleží na nás, jak se budeme cítit. Věřím tomu, že se vždy a na všem dá najít něco pozitivního. Není třeba věci hodnotit jako dobré nebo špatné. Nikdy nevíme, co nám to přinese do budoucna. Kolikrát i ta nejhorší věc, co se nám stane, v budoucnu může být to nejlepší, co nás mohlo potkat. A právě proto na závěr tohoto článku přidám ještě jeden pradávný čínský příběh, který mám moc ráda a který má v sobě moc hezké a hluboké poselství.

“Byl jednou jeden chudý rolník, který obdělával své pole za pomoci starého ubohého koně a spolu se svým jediným synem žil bídně ze skromné úrody.
Jednou mu kůň utekl. Všichni sousedi ho litovali a proklínali nebesa kvůli takovému neštěstí. Rolník však zůstal klidný a říkal: “Odkud víte, že je to neštěstí?”
Týden na to se kůň vrátil a přivedl s sebou deset divokých koní. Sousedi přišli a gratulovali rolníkovi k velkému štěstí. On na to řekl: “Odkud víte, že je to štěstí?”
Jeho syn koně zkrotil a na jednom z nich odjel do vsi. Kůň ho však shodil ze sedla a syn si zlomil nohu. Sousedi přišli a litovali ho pro jeho neštěstí. A on znovu říkal: “Odkud víte, že je to neštěstí?”
Brzy poté začala válka a všichni mladí muži museli do zbraně. Jen syn se zlomenou mohl zůstat doma.”

Andrea Kmentová
Je koučka a lektorka. Nadšená a optimistická objevovatelka rozvoje osobnosti, která s radostí pomáhá lidem objevit cestu životem za štěstím, spokojeností a vyrovnaností.

Andrea je autorka eBooku 9 kroků, jak získat zdravé sebevědomí.

Více o Andree si přečtěte tady >>

Andree můžete napsat na andrea@andreakmentova.cz nebo jí sledovat na FB stránkách Andrea Kmentová - koučka.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů