Hurááá, budeme se brát! Ale kde začít?

Tak a je to. Sen se stal skutečností. Jste zasnoubení a budete se brát. Čeká vás několik týdnů nebo měsíců příprav, zařizování, vyřizování, snění, ale také stresu. Některé věci je potřeba zařídit co nejdřív, některé stačí vyřídit až pár týdnů před svatbou. Pojďme se v tomto článku podívat na to, s čím nejlepší začít hned a zbytečně to neodkládat.

Termín

Záleží pouze na vás a vašich přáních. Termín svatebního dne ale ovlivňuje spoustu věcí. Je důležité termín znát ještě předtím, než začnete obvolávat a scházet se s dodavateli.

Nejprve si s partnerem promluvte o tom, které roční období byste rádi preferovali. Někdo chce svatební den v teplých letních dnech, jiného zase láká svatba v zasněžené krajině. Každé roční období má své pro a proti, proto byste se měli rozhodovat hlavně podle sebe. Roční období také ovlivňuje vytíženost dodavatelů. Zpravidla v letním období bývá svateb nejvíc, proto je třeba služby rezervovat s větším časovým předstihem, než tomu je u podzimních a zimních svateb.

U termínu svatby je také dobré přemýšlet o konkrétním dni. Pokud uspořádáte svatbu ve všední den, může se stát, že někteří svatební hosté nedostanou dovolenou v práci a tudíž nebudou moci přijít. Na druhou stranu pokud uspořádáte svatební den například v pátek, hosté si tím mohou prodloužít víkend a nepřijdou o „své“ dva dny volna.

Svatební rozpočet

Úplně na začátek byste si měli stanovit svůj svatební rozpočet podle vašich finančních možností. Budete tak alespoň přibližně vědět, kolik peněz můžete použít na konkrétní položky. Vždy ale počítejte s nějakou rezervou.

V dřívějších dobách bývalo pravidlem, že svatbu platí otec nevěsty. V dnešní době už to zvykem není. Pokud pár bydlí už nějakou dobu ve společné domácnosti, většinu nebo všechny náklady spojené se svatbou si hradí sám. Zpravidla ale rodiče, případně i prarodiče, na svatbu rádi nějakou částku přispějí.

Počítat také můžete se svatebními dary. Pokud nebudete chtít dary klasické, ale řeknete si o peníze, jistě vám nějakou část svatebního rozpočtu pokryjí. Samozřejmě ale nejde předem počítat s nějakou konkrétní částkou.

Styl svatby

Stylů svatby je mnoho a díky tomu si můžete vybrat, co se vám nejvíce líbí. Svatební den už nemusí nutně probíhat podle zaběhnuté šablony, jako dříve. Také už není tolik konzervativní, tudíž si ho každý pár může připravit přesně podle svých představ. Svatební den je totiž hlavně o novomanželích!

Od stylu svatby se odvíjí vlastně všechno. Šaty, květiny, místo obřadu, místo hostiny, dekorace a tak dále. Vybírejte tedy pečlivě, co je vám nejbližší.

Mezi oblíbené svatební styly patří vintage, retro, rustikální, plážová, DIY, glamour, tradiční, folklórní nebo alternativní.

Barva svatby

Barvu pro svou svatbu si můžete vybrat jednu, kombinaci dvou barev nebo i barev více. Možné je také od jedné barvy ladit více odstínů.

Vybírat můžete například z bílé, ivory, žluté, meruňkové, oranžové, růžové, fuchsiové, červené, bordó, lila, fialové, modré, královsky modré, tyrkysové, mint, zelené, béžové, hnědé, zlaté, stříbrné, šedé, černé a další.

Dodavatelé a místa

Fotograf, kameraman, svatební koordinátorka, místo obřadu a hostiny. To jsou dodatelé a místa, která je potřeba zamluvit včas. Pokud si vyberete datum, který je mezi nevěstami oblíbený (například 7.7., 18.8. atd.) o to dřív je potřeba vybírat a zamlouvat. Není výjimkou, že oblíbení dodavatelé a oblíbená místa jsou zarezervována třeba i rok dopředu.

Svatební výzdobu, květiny, šaty a další věci tedy můžete nechat na později. S dodavateli ale neotálejte. Váš termín si zarezervují a vy máte jistotu, že vám termín už nikdo nevezme.

Doufám, že vám tento článek alespoň na začátek pomohl. Máte před sebou spoustu zařizování, nebudu vám tvrdit opak. O to větší ale bude vaše radost, až prožijete svůj vysněný svatební den a uvidíte všechny okolo sebe spokojené. Samozřejmě je svatba hlavně o vás dvou, ale určitě chcete aby si váš svatební den užili i vaši nejbližší, které chcete v ten den mít u sebe.

Pokud chcete daleko víc informací a pomoc při zařizování, podívejte se na eBook Šťastná nevěsta, který jsem pro vás sepsala. Je určený právě pro čerstvé snoubenky, které začínají zařizovat svatbu a nevědí, kde začít. Taky jsem byla na vašem místě a vím jak je to náročné. Proto jsem napsala tento eBook, abych vám přípravy usnadnila a zodpověděla otázky, které se vám právě honí hlavou. 🙂

Andrea Kmentová
Je koučka, mentorka a organizátorka. Také nadšená objevovatelka osobního rozvoje a sebepoznání, životní optimistka, milovnice cestování, zdravého životního stylu a svateb.

Andrea je autorka eBooku Šťastná nevěsta.

Více o Andree si přečtěte tady >>

Andree můžete napsat na andrea@andreakmentova.cz nebo jí sledovat na FB stránkách Andrea Kmentová - koučka Svatby s Andy.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů