3 největší zabijáci lidského štěstí. Neděláš je taky??

Napadlo tě někdy, že si občas život komplikujeme úplně zbytečně a sami? Už tak žijeme ve složité době..lidi jsou zaměření na výkon, co nejlepší výsledky v práci, dokonalost na sociálních sítích, pořád někam spěcháme, snažíme se nedat na sobě znát žádnou slabost, tváříme se spokojeně, i když realita je kolikrát úplně odlišná a takhle by se dalo pokračovat dál. Za svůj život jsme ale každý odpovědný sám a pamatuj, že vždy nejvíc záleží na tobě!

Co jsou tedy ty největší zabijáci lidského štěstí, kterými si náš život stěžujeme kolikrát úplně zbytečně a vlastně i dobrovolně?

Měl bych / měla bych

Očekávání. Schválně – kolikrát uděláš něco jenom proto, že by se to mělo? Že to tak dělala tvoje babička, tvoje maminka, tak ty bys měla taky? Dělají to tak ostatní, tak by se to asi mělo ne?

Víš kolik lidí třeba vystudovalo vysokou školu, právě proto, že by se to mělo? Kolik lidí si pořídilo dítě, protože v jejich věku už by ho měli mít? Kolik lidí chodí každý den do práce, kterou nemají rádi, protože by se to tak mělo a dělá to většina společnosti?

Samozřejmě určitý řád a předpisy jsou třeba. Například ty dopravní. Kdyby nebyly, tak nejspíš nastane zmatek, protože si každý bude jezdit jak chce. Jsou ale věci, které se tak nějak zaryly do naší společnosti a teď je spousta lidí dělá jenom proto, že to tak dělají ostatní. I když oni sami to tak necítí a nechtějí.

Zkus si vzpomenout, jaké věci jsi už od malička poslouchala a teď se jimi třeba i řídíš. A pak si schválně sama pro sebe řekni jestli to je jen očekávání ostatních nebo to děláš vážně kvůli sobě?

Pár příkladů „Měl/a bych..“:

Měla bych zhubnout. Měla bych mít přítele. Měla bych vystudovat vysokou školu. Měla bych častěji vařit. Měla bych se víc věnovat rodině než sama sobě. Měla bych být dokonalá manželka. Měla bych vařit teplé večeře. Měla bych si přestat stěžovat a zvyknout si. Měla bych víc sportovat. Měla bych jíst víc zeleniny. Měla bych myslet víc na ostatní než na sebe.

Podívej se na svůj seznam. Tak co? Je to to, co chceš ty nebo to děláš jenom proto, že se to od tebe očekává? 🙂

Co by na to řekli lidi – strach z kritiky

Na to jsme my Češi experti. Radši si budeme dělat starosti, co by na to řekla sousedka ze třetího patra, než bysme udělali něco jinak a tak, jak chceme my. Nechceme totiž moc vystupovat z řady a být ostatním na očích. Spousta z nás byla tak vychovaná. Vzpomínáte na často používané: „Drž hubu a krok.“?

Souvisí to i s prvním bodem. Radši děláme to, co se od nás očekává, než to udělat jinak. Hlavním poznávacím znamením úspěšných lidí je ale právě to, že jdou proti davu a dělají věci jinak. Nebojí se z té řady vystoupit a je jim úplně jedno, co si o tom myslí ostatní a co si o nich budou povídat. Možná už jsi někdy slyšela výrok:

„Existuje jen jeden jediný způsob, jak se kritice zaručeně vyhnout. Ničím nebýt, nic neříkat a nic nedělat.“ z knihy 30 pravidel vítězů: pro úspěch a naplněný život, citát Dave Ramsey

Co je tvůj cíl? Být v životě šťastná nebo se starat o to, co si myslí ostatní? 🙂

Ochota zavděčit se všem

Všechny tyto tři body spolu vlastně dost úzce souvisí. Máme pocit, že bychom něco měli dělat. Tak to děláme, aby nás ostatní nepomluvili. A tím se snažíme ostatním zavděčit.

Kolikrát nám víc záleží na tom, aby byli ostatní spokojení, že tím potlačujeme sami sebe a svoje vlastní potřeby. Nechceme si to s někým rozházet, tak kolikrát uděláme to, co chce ten druhý, i když my to tak necítíme a nechce se nám do toho. Výsledkem je tak maximálně to, že jeden ze dvou je spokojený, ale my to nejsme.

Pokud to tak děláme dlouhodobě, stejně se to jednou někde projeví. A nejčastěji to je ve formě nějaké nemoci. Protože co je nemoc? Ne MOC nad svým tělem a svým životem.

Co říct závěrem? Tvůj život za tebe nikdo jiný žít nebude a jak se říká – jaký si to uděláš, takový to máš. Tak se aspoň částečně vykašli na to, co by se mělo a nemělo, co tomu kdo řekne a žij tak, aby jsi byla VE SVÉM ŽIVOTĚ šťasná a spokojená! 🙂

Andrea Kmentová
Je koučka a lektorka. Nadšená a optimistická objevovatelka rozvoje osobnosti, která s radostí pomáhá lidem objevit cestu životem za štěstím, spokojeností a vyrovnaností.

Andrea je autorka eBooku 9 kroků, jak získat zdravé sebevědomí.

Více o Andree si přečtěte tady >>

Andree můžete napsat na andrea@andreakmentova.cz nebo jí sledovat na FB stránkách Andrea Kmentová - koučka.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů