10 klíčů ke šťastnému manželství – díl 1.

Svatební den je krásný a nezapomenutelný zážitek, který si každý pár pamatuje do konce svého života. Možná ne všechny detaily, ale minimálně ty podstatné momenty. Svatbou to ale nekončí. Ba naopak, po svatbě teprve začíná to pravé dobrodužství jménem ŽIVOT. A jako každý vztah i ten partnerský se musí budovat a opečovávat. Těchto pět tipů se může zdát jako samozřejmost, i přesto je v mnoha vztazích realita bohužel jiná. A v příštím článku se podíváme ještě na dalších pět. 🙂

1. Komunikace

Komunikace ve vztahu je naprosto klíčovou ingrediencí. A to platí jak pro partnerské, tak pro kterékoliv jiné vztahy. Do hlavy nám totiž nikdo nevidí, ani partner ne. Pokud spolu nebudete komunikovat, jak tedy může vědět, co se vám honí hlavou? Co se vám líbí nebo naopak nelíbí? Co vás potěší nebo naopak zraní? Jaké jsou vaše sny? Co byste si přáli nebo čeho se naopak bojíte?

Často kolem sebe slyším věty ve smyslu – „on/ona mi vůbec nerozumí“. Jak vám má ale partner rozumět, pokud jste jak uzamčená truhla, ke které se ztratil klíč?

Možná je to i z důvodu, že máte strach o některých věcech mluvit nahlas a svěřit se s nimi. Ale kdo jiný než váš partner by vám měl rozumět? Je to přeci člověk, se kterým jste se rozhodili strávit zbytek života a zůstat spolu v dobrém i zlém. Když se naučíte druhému svěřovat, důvěrovat a komunikovat s ním, uvidíte, že i váš partner se vám více otevře a budete si díky tomu zase o něco blíž.

2. Kompromis

Každý máme nějaké své touhy, přání, myšlenky, názory. Pokud chceme žít ve spokojeném partnerském vztahu, je důležité si uvědomit, že už v tom nejsme sami. Do manželství vstupujeme dobrovolně (minimálně v naší zemi tomu tak je), a proto bychom měli počítat s tím, že už se vše nebude točit jen kolem nás. Měli bychom tedy být schopni dělat kompromisy.

A to platí pro oba partnery, což je velice důležité. Jsou totiž vztahy, kde kompromisy dělá pouze jeden partner. To ale z dlouhodobého hlediska nemůže být nejlepší řešení. Může se totiž stát, že dříve či později tomuto partnerovi dojde trpělivost a zjistí, že se přizpůsobuje pouze on. A jelikož každý z nás je jedinečná lidská bytost, neměli bychom se celý život někomu podřizovat. Tím možná docílíte toho, že se ve vztahu nebudete hádat, ale určitě si tím nezajistíte štěstí. Minimálně ne to svoje.

3. Nic osobního

Každý z nás má občas „den blbec“. Naštve vás někdo v práci, polijete se kávou, jste unavení, pohádáte se s kamarádkou nebo s někým z rodiny, v obchodě neseženete co jste potřebovali, dostanete se do dopravní zácpy, bolí vás hlava – pokračovat by jsme mohli opravdu dlouho. To jsou totiž všechno věci a „problémy“ každodenního života. Samozřejmě se tím nemusíme nechat rozhodit a nic si z toho nedělat. Občas je to ale těžké a nás prostě něco naštve.

Pak přijdete naštvaní domů a ze svého partnera si uděláte pomyslný hromosvod. Nejlepším řešením by bylo takovou situaci ani nedopustit. Už před příchodem si uvědomit, že váš partner za vaše problémy ani za vaší náladu nemůže. Jemu se v ten samý den naopak třeba něco povedlo a těší se na váš příchod, až se vám pochlubí a svou radost s vámi bude moct sdílet.

Když už ale k takové situaci dojde, že si jeden partner „vybije“ svůj vztek na druhém, neberte si to osobně. Uvědomte si, že partner není naštvaný na vás. Měl špatný den a ano – je nespravedlivé, že jste to odnesli vy. Pokud mu ale budete oplácet stejnou mincí, dospějete tak akorát k hádce a dostanete se do začaroveného kruhu. Nebylo by lepší se na partnera usmát, v klidu si vyslechout co se mu stalo nebo ho jednoduše nechat až se vyvzteká a zbytečně ještě nepřilévat do ohně?

4. Žádné domněnky

Dělat si domněnky. V tom jsme především my ženy přebornice. Vzpomínám si na příběh, který jsem jednou četla. Muž se ženou leží po intimní chvíli v posteli. Muž se dívá do stropu. Manželka si toho všimne a začnou jí v hlavě běžet myšlenky – „Proč nic neříká? Nelíbilo se mu to? Asi to bude tím, že jsem tlustá. Nejsem pro něj přitažlivá. Už se mnou nechce být. Určitě si najde nějakou jinou a bude se chtít nechat rozvést. To je konec.“ A manžel? Ten mezitím na stropě pozoruje mouchu a hlavou mu běží pouze to, jak se na tom stropě může udržet.

Tady je názorná ukázka toho, jak může fungovat lidská mysl, když jí necháme až moc „rozjet“. Nemá tedy smysl vytvářet si nějaké neexistující scénáře a za každou cenu očekávat drama. Ona totiž většina strachů, které máme v hlavě, se ve skutečnosti nikdy nestane.

A zde jsme zase u komunikace. Než rozvíjet dramata a domněnky ve své hlavě, co se takhle partnera upřímně zeptat, když se vám něco nezdá nebo máte nějaké pochybnosti?

5. Upřímnost

Upřímnosti se spousta lidí bojí. Mají strach, že pokud naplno řeknou svůj názor, okolí je nebude přijímat a nebude je mít rádo. Proč se ale chtít někomu zalíbit a přitom mu lhát do očí a mazat mu med kolem pusy? Podle mě je upřímnost jedna z nejlepších a nejdůležitějších lidských vlastností. Osobně si moc vážím lidí, kteří dokažou být upřímní. A také těch, kteří umí používat, ale zároveň i přijímat konstruktivní kritiku.

Hlavně v partnerském vztahu je upřímnost velmi důležitá. Pokud spolu chcete trávit život, měli byste k sobě být upřímní. Jak se totiž říká, lež má krátké nohy a v partnerském vztahu s ní stejně daleko nedojdete.

Andrea Kmentová
Je koučka a lektorka. Nadšená a optimistická objevovatelka rozvoje osobnosti, která s radostí pomáhá lidem objevit cestu životem za štěstím, spokojeností a vyrovnaností.

Andrea je autorka eBooku 9 kroků, jak získat zdravé sebevědomí.

Více o Andree si přečtěte tady >>

Andree můžete napsat na andrea@andreakmentova.cz nebo jí sledovat na FB stránkách Andrea Kmentová - koučka.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů