10 klíčů ke šťastnému manželství – 2 díl.

Jak už jsem psala v minulém článku, svatební den je krásný a nezapomenutelný zážitek, který si každý pár pamatuje do konce svého života. Svatbou ale teprve začíná to pravé dobrodružství jménem život. Partnerský vztah, stejně jako každý jiný vztah, je důležité budovat a opečovávat. V minulém článku (10 klíčů ke šťastnému manželství – 1. díl) jsme si vyjmenovali prvních 5 klíčů ke šťastnému manželství a v dnešním článku se podíváme na dalších pět.

6. Společné zájmy / čas pro sebe

V dlouhodobém partnerském vztahu je určitě důležité, aby partneři byli naladěni na stejnou nebo alespoň podobnou vlnu. Měli by mít nějaké společné zájmy, kterým se mohou věnovat ve volných chvílích a společně tak trávit čas. Tím myslím například společné víkendy, kdy mají oba volno a můžou tak čas trávit nějakým společným zájmem. Je jasné, že ne vždy mají oba chuť dělat to stejné. To už se zase dostáváme do bodu kompromisu, který jsem popisovala v minulém článku. Umění je se vždy domluvit ke spokojenosti obou partnerů. 🙂

Na druhou stranu je ale taky dobré, aby každý z partnerů měl nějaký čas pro sebe. Ať už se jedná o zájmy, schůzky s kamarády nebo čas, kdy člověk může být jen tak sám. Jednou za čas to potřebuje každý z nás, jen tak vypnout. Partner by to neměl brát nijak osobně a čas osamotě dopřát sobě i vám.

7. Plánování budoucnosti

Řekněme si to upřímně. Co by to bylo za vztah, u kterého byste už od začátku věděli, že má nějakou omezenou „dobu spotřeby“. Minimálně v začátcích všichni doufáme, že vztah vydrží a bude se dál vyvíjet. Samozřejmě tomu tak ve finále není vždy. Partneři po nějaké době můžou zjistit, že každý má o životě jiné představy, chce jít jinou cestou nebo že vztah už jednoduše nefunguje. To vše se může stát, to je život.

Na partnerském vztahu je ale důležité pracovat a s tím souvisí i plánování budoucnosti. Nemá smysl se například vdát za člověka, který nikdy nechce děti, když vy byste si přála tři. Plánování budoucnosti je tedy další důležitá věc. Minimálně byste si měli vyjasnit, co od budoucnosti každý z vás očekává. Nemusíte vše vědět a plánovat do posledního detailu, ale nějakou společnou představu byste mít měli.

8. Umění říct ne

V minulém článku jsme rozebírali kompromisy. Ty k partnerskému vztahu neodmyslitelně patří. Také jsem ale v článku psala, že kompromisy by neměl dělat pouze jeden z partnerů. Kompromis je jedna věc. Druhou je ale umění říct ne, pokud je vám něco vyloženě proti srsti nebo to jednoduše z nějakého důvodu nechcete.

Každý z nás je jedinečná osobnost a je naším lidským právem říct ne. To, že jste vstoupili do manželství nebo žijete v dlouhodobém vztahu ještě neznamená, že o toto právo přicházíte. Vždy je to o nějakém balancu. Dělat kompromisy ano, ale ne za každou cenu.

9. Tolerance

Tolerance a to, že si vážíte jeden druhého jako člověka, je pro partnerský vztah naprosto klíčové. Každý z nás má nějaké chyby, něco co na nás může druhému partnerovi vadit. Máte je vy i váš partner. Důležitým faktorem je tolerovat partnera i s jeho chybami, protože nikdo nejsme dokonalý.

Každý z nás má nějaké sny, touhy a je svým způsobem originál. To, že my máme na něco jiný názor než náš partner, ještě neznamená, že ten náš je správný. Nemusíme vždy se vším souhlasit, ale důležité je tolerovat se.

10. Důvěra

Minule jsem psala o upřímnosti. A s tou je neodmyslitelně spojená i důvěra. Komu jinému než partnerovi, kterého jste si sama a dobrovolně vybrala jako parťáka pro svůj život, byste měla důvěřovat?

Zrovna u tohoto bodu je to ale tenký led. Důvěra se občas dlouho získává, protože jsou lidé, kteří už se v životě nějakým způsobem spálili a zklamali v druhých. A těm to občas trvá. To je naprosto přirozené a není na tom nic špatného ani neobvyklého.

Jak se ale důvěra dlouhodobě buduje, jako mávnutím proutku může zmizet. Občas stačí nějaká lež, podvod, nevěra a důvěra je rázem pryč. Pokud se něco takového ve vztahu stane, je důležité uvědomit si, zda jste schopní se přes to přenést. Pokud partnerovi odpustíte, mělo by to být myšleno vážně a znovu byste se k tomu neměli vracet.

V těchto dvou článcích jsme si rozebrali deset základních klíčů ke šťastnému manželství. Určitě by se našli i další, protože téma vztahů je opravdu široké. Závěrem bych ale přidala jedno motto, které podle mě vystihuje všechno. 🙂

„Co nechceš, aby lidé činili tobě, nečiň ty jim.“

Andrea Kmentová
Je koučka a lektorka. Nadšená a optimistická objevovatelka rozvoje osobnosti, která s radostí pomáhá lidem objevit cestu životem za štěstím, spokojeností a vyrovnaností.

Andrea je autorka eBooku 9 kroků, jak získat zdravé sebevědomí.

Více o Andree si přečtěte tady >>

Andree můžete napsat na andrea@andreakmentova.cz nebo jí sledovat na FB stránkách Andrea Kmentová - koučka.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů