1. máj, lásky čas

Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.

Ano, kdo by neznal Máj od známého básníka Karla Hynka Máchy. Já osobně si tyto verše pamatuji už od základní školy a troufám si říct, že takových je nás tady víc. 🙂 A přesně dnes máme zase po roce krásný, romantický 1. máj. Pojďme si tedy říct něco o květnových tradicích.

Polibek pod rozkvetlou třešní

Když se zeptáte Čechů, spousta z nich neuznává Valentýn jako svátek, ale 1. máj rádi mají. K tomuto dni neodmyslitelně patří polibek pod rozkvetlou třešní. Ten by měl dívkám a ženám zajistit, že do roka a do dne neuschnou a přinést jim krásu na celý rok.

Tento svátek má kořeny už ve starověkém Římě, kde se slavil svátek Floralia (podle Flóry – bohyně jara a plodnosti). Dříve se u tohoto svátku také tradovalo, že je příslibem manželství a svatby. Pokud tedy byla svatba na spadnutí, stačilo s milým zamířit pod třešeň. Jelikož byl polibek považován za velmi intimní projev, svatba byla dalším jasným krokem.

V případě, že byste dnes žádnou třešeň nepotkali, nevěšte hlavu. Říká se, že pro tyto účely postačí i bříza.

Stavění Májky

K prvnímu máji také patří stavění májky. V podvečer tohoto dne se mladíci z vesnice vydají do lesa, kde najdou krásný vzrostlý strom. Ten zbaví větví, kůry a nahoru připevní věnec, který je ozdobený pentlemi, květinami a šátky.

Májku potom společně vztyčí a celou noc jí hlídají před obyvateli vedlejší vesnice, kteří by ji mohli podříznout a ukrást, což by pro vesnici byla obrovská ostuda. Tyto májky se většinou vztyčují na návsi a jsou symbolem jara, růstu a plodnosti.

Pálení čarodějnic aneb filipojakubská noc

O poslední dubnové neboli filipojakubské noci se říká, že je magická. Předchází měsíci lásky a využít by jí měli hlavně páry, které touží po miminku.

K tomuto večeru také patří pálení čarodějnic a opékání buřtů. Noc čarodějnic vznikla z pověry, že se právě v tuto noc čarodějnice slétají na tzv. sabat. Lidé tedy připravují hranice a čarodějnice pálí, aby se před nimi ochránili.

Svatba v květnu

Možná už jste někdy slyšeli o pověře, že svatba v květnu přináší smůlu.

Proč se to ale říká?

V dávných dobách bylo pravděpodobné, že nevěsta otěhotní hned po svatbě. Pokud by svatba proběhla v květnu, porod vycházel na leden nebo únor. V těchto měsících se ale mohlo stát, že by porodní bába nestihla porod, proto se v květnu svatby nekonaly. V dnešní době už se ale oprávněně na tuto pověru nebere zřetel.

Majáles

Další oslavou lásky a jara je studentský Majáles. V posledních letech je čím dál víc rozšířený a oblíbený. Jedná se o hudební festival, jehož tradice sahá až do 18. století.

Andrea Kmentová
Je koučka a lektorka. Nadšená a optimistická objevovatelka rozvoje osobnosti, která s radostí pomáhá lidem objevit cestu životem za štěstím, spokojeností a vyrovnaností.

Andrea je autorka eBooku 9 kroků, jak získat zdravé sebevědomí.

Více o Andree si přečtěte tady >>

Andree můžete napsat na andrea@andreakmentova.cz nebo jí sledovat na FB stránkách Andrea Kmentová - koučka.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů